Dla Pacjenta

Fizjoterapeuta Kraków: badania, cennik, słowniczek

 1. Punktualność – warto przyjść 10 minut wcześniej, żeby mieć czas na:
  a/ zmianę stroju – najlepiej na sportowy, dopasowany do ciała, wówczas najlepiej widać dysfunkcyjne krzywizny, a bielizna sportowa (bez koronek, sznurków, ćwieków itp.) ułatwi manipulację na tkankach bez konieczności usuwania spodniej warstwy tkaniny;
  b/ skorzystanie z toalety i odświeżenie się;
  c/ wyciszenie telefonu oraz zebranie myśli, żeby po wejściu do gabinetu móc skoncentrować się na wskazaniach dla fizjoterapeuty;
 2. Weź ze sobą wyniki badań (zdjęcia, płyty CD wraz z opisami), karty informacyjne z leczenia lub hospitalizacji – gdyż przyczyna problemu zdrowotnego z reguły jest wieloaspektowa i wynika z urazów okołooperacyjnych lub chorób współistniejących.
 3. Przed zabiegiem nie pij kawy, alkoholu, napojów energetycznych. Nie bierz silnych środków przeciwbólowych (o ile to możliwe). Substancje te zaburzają rzeczywiste odczucia organizmu (w tym odczuwanie dyskomfortu/bólu) i dają fałszywy obraz faktycznego stanu Pacjenta.
 1. Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty rozpoczyna się od wywiadu z Pacjentem, w którym fizjoterapeuta zbiera informacje o jego aktualnych dolegliwościach i przyjmowanych lekach, historii choroby, stylu życia, diecie i zaburzeniach trzewnych, śnie, stresie, formach relaksu, czy stosowanych uprzednio terapiach. Fizjoterapeutę również obowiązuje tajemnica lekarska, więc im więcej opowiesz o swoich dolegliwościach, tym skuteczniej zostanie dobrana terapia.
 2. Następnie fizjoterapeuta przeprowadza badanie fizykalne, w tym badanie narządu ruchu, układu nerwowego, układu oddechowego i układu krążenia. Na podstawie wywiadu i badania ustala się plan terapii.
 3. Niejednokrotnie pierwszy wywiad (pierwszy kontakt z Pacjentem) zajmuje sporo czasu, dlatego terapia trwa czasem kilka wizyt. 
 4. Na koniec wizyty pokazuję ćwiczenia do autoterapii w domu, polecam zioła jeśli Twój stan zdrowia tego wymaga oraz rezerwuję kolejny dogodny dla Ciebie termin, gdyż rzadko jednorazowy zabieg rozwiązuje dany problem. Człowiek nie jest maszyną – żeby wielotkankowy i skomplikowany system jakim jest ludzkie ciało działał, nie wystarczy „dokręcenie śrubki”.
 5. Po zabiegu organizm potrzebuje odpoczynku, ze względu na ilość bodźców jakie otrzymał. Chwilowe pogorszenie nastroju i samopoczucia dzień po terapii są zupełnie naturalne. Należy dać sobie czas na odpoczynek.
 1. Konsultacja, fizjoterapia, medycyna chińska, medycyna naturalna, terapia manualna | 170 zł |
 2. Taping (plastrowanie – kinesiotaping) | od 20 – 50 zł |
 3. Sesja fizjoterapeutyczna trwa około 45 minut

Terapia mięśniowo-powięziowa to technika terapii manualnej, która polega na wykonywaniu ruchów ucisku i rozciągania powięzi. Powięź jest tkanką łączną, która otacza mięśnie, kości, narządy i stawy. Terapia mięśniowo-powięziowa może być stosowana w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego i bólu.

Terapia tkanek miękkich, to technika terapii manualnej, która polega na wykonywaniu ruchów ucisku i rozciągania tkanek miękkich, takich jak mięśnie, ścięgna i więzadła. Terapia tkanek miękkich może być stosowana w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego i bólu, a także poprawy ruchomości stawów.

Manipulacja, to technika terapii manualnej, która polega na wykonywaniu szybkich i zdecydowanych ruchów biernych stawu (fizjoterapeuta porusza ciałem Pacjenta bez jego pomocy). Manipulacja może być stosowana w celu przywrócenia ruchomości stawu i zmniejszenia bólu.

Mobilizacja, to technika terapii manualnej, która polega na wykonywaniu powolnych i kontrolowanych ruchów czynnych lub biernych stawu. Mobilizacja może być stosowana w celu poprawy ruchomości stawu i zmniejszenia bólu.


Zapraszam do kontaktu
Szymon Sitko
Fizjoterapeuta Kraków

Udostępnij przez:

Skip to content