Fizjoterapeuta Kraków: badania, cennik, słowniczek
Jak się przygotować do wizyty?
- Punktualność – warto przyjść 10 minut wcześniej, żeby mieć czas na:
a/ zmianę stroju – najlepiej na sportowy, dopasowany do ciała, wówczas najlepiej widać dysfunkcyjne krzywizny, a bielizna sportowa (bez koronek, sznurków, ćwieków itp.) ułatwi manipulację na tkankach bez konieczności usuwania spodniej warstwy tkaniny;
b/ skorzystanie z toalety i odświeżenie się;
c/ wyciszenie telefonu oraz zebranie myśli, żeby po wejściu do gabinetu móc skoncentrować się na wskazaniach dla fizjoterapeuty; - Weź ze sobą wyniki badań (zdjęcia, płyty CD wraz z opisami), karty informacyjne z leczenia lub hospitalizacji – gdyż przyczyna problemu zdrowotnego z reguły jest wieloaspektowa i wynika z urazów okołooperacyjnych lub chorób współistniejących.
- Przed zabiegiem nie pij kawy, alkoholu, napojów energetycznych. Nie bierz silnych środków przeciwbólowych (o ile to możliwe). Substancje te zaburzają rzeczywiste odczucia organizmu (w tym odczuwanie dyskomfortu/bólu) i dają fałszywy obraz faktycznego stanu Pacjenta.
- Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty rozpoczyna się od wywiadu z Pacjentem, w którym fizjoterapeuta zbiera informacje o jego aktualnych dolegliwościach i przyjmowanych lekach, historii choroby, stylu życia, diecie i zaburzeniach trzewnych, śnie, stresie, formach relaksu, czy stosowanych uprzednio terapiach. Fizjoterapeutę również obowiązuje tajemnica lekarska, więc im więcej opowiesz o swoich dolegliwościach, tym skuteczniej zostanie dobrana terapia.
- Następnie fizjoterapeuta przeprowadza badanie fizykalne, w tym badanie narządu ruchu, układu nerwowego, układu oddechowego i układu krążenia. Na podstawie wywiadu i badania ustala się plan terapii.
- Niejednokrotnie pierwszy wywiad (pierwszy kontakt z Pacjentem) zajmuje sporo czasu, dlatego terapia trwa czasem kilka wizyt.
- Na koniec wizyty pokazuję ćwiczenia do autoterapii w domu, polecam zioła jeśli Twój stan zdrowia tego wymaga oraz rezerwuję kolejny dogodny dla Ciebie termin, gdyż rzadko jednorazowy zabieg rozwiązuje dany problem. Człowiek nie jest maszyną – żeby wielotkankowy i skomplikowany system jakim jest ludzkie ciało działał, nie wystarczy „dokręcenie śrubki”.
- Po zabiegu organizm potrzebuje odpoczynku, ze względu na ilość bodźców jakie otrzymał. Chwilowe pogorszenie nastroju i samopoczucia dzień po terapii są zupełnie naturalne. Należy dać sobie czas na odpoczynek.
- Konsultacja, fizjoterapia, medycyna chińska, medycyna naturalna, terapia manualna | 170 zł |
- Taping (plastrowanie – kinesiotaping) | od 20 – 50 zł |
- Sesja fizjoterapeutyczna trwa około 45 minut
Terapia mięśniowo-powięziowa to technika terapii manualnej, która polega na wykonywaniu ruchów ucisku i rozciągania powięzi. Powięź jest tkanką łączną, która otacza mięśnie, kości, narządy i stawy. Terapia mięśniowo-powięziowa może być stosowana w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego i bólu.
Terapia tkanek miękkich, to technika terapii manualnej, która polega na wykonywaniu ruchów ucisku i rozciągania tkanek miękkich, takich jak mięśnie, ścięgna i więzadła. Terapia tkanek miękkich może być stosowana w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego i bólu, a także poprawy ruchomości stawów.
Manipulacja, to technika terapii manualnej, która polega na wykonywaniu szybkich i zdecydowanych ruchów biernych stawu (fizjoterapeuta porusza ciałem Pacjenta bez jego pomocy). Manipulacja może być stosowana w celu przywrócenia ruchomości stawu i zmniejszenia bólu.
Mobilizacja, to technika terapii manualnej, która polega na wykonywaniu powolnych i kontrolowanych ruchów czynnych lub biernych stawu. Mobilizacja może być stosowana w celu poprawy ruchomości stawu i zmniejszenia bólu.
Zapraszam do kontaktu
Szymon Sitko
Fizjoterapeuta Kraków